Jesteś tutaj:

Oskragiełło z niepamięci, czyli jarskie historie otwockie

Data: 28.08.2017 r., godz. 09.00    844
2 września zapraszamy do uczestnictwa w pikniku „Oskragiełło z niepamięci”, który pozwoli przypomnieć kim był postać Oskragiełły - ekstrawaganckiego mieszkańca brzegów Świdra sprzed ponad 130 laty. Piknik poprzedzi spacer do Bojarowa, siedziby Oskragiełły, po czym udamy się na wykłady na temat zdrowego żywienia i warsztaty z kuchni wegańskiej.
Historia naszego miasta rozpoczęła się wraz z powstaniem ośrodków leczniczych i uzdrowisk. Jednym z pierwszych założycieli był Konstanty Moes Oskragiełło. Kto z otwocczan dziś wie kim był, skąd dotarł do Otwocka dlaczego tu osiadł i czym się zajmował? Na pytanie Justyny Bytniewskiej na profilu „Facebook Otwock” (z 2 marca br.) czy znana jest postać Oskragiełły jedynie 5 osób, na prawie 40 wpisów, wiedziało kim był. Nie znamy Oskragiełły i jego działalności. Bojarów, czyli siedziba jego uzdrowiska, popada w ruinę, choć sam Oskragiełło za naszą wschodnią granicą do dziś uznawany jest za guru wegetarianizmu.

Był najbliższym sąsiadem i przyjacielem Andriollego. Zajmował się szerzeniem diety jarskiej i przyrodolecznictwem (leczeniem za pomocą powietrza, słońca, odzieży wełnianej i in.). Do dzisiaj nie wiele pozostało po Oskragielle: kilka publikacji które można przeczytać online na portalu polona.pl, kilka stron www ze wspomnieniami. Dzięki grantowi z Powiatu Otwockiego, możemy zaprosić 2 września otwocczan, do uczestnictwa w pikniku „Oskragiełło z niepamięci”, który pozwoli przypomnieć kim był ten ekstrawagancki mieszkaniec brzegów Świdra sprzed ponad 130 laty. Piknik poprzedzi spacer do Bojarowa, siedziby Oskragiełły, po czym udamy się na wykłady na temat zdrowego żywienia i warsztaty z kuchni wegańskiej.

Program:

14:00 zbiórka przy rondzie na ul. Kraszewskiego na Świdrach Wielkich (dojazd autobusem linii 702 lub Minibusem linią BIS) - spacer do Bojarowa. W czasie spaceru uczestnicy poznają rośliny jadalne znad Świdra i otrzymają garść informacji na temat atrakcji tursytyczno-przyrodniczych znajdujących się wzdłuż ścieżki
14:30 Spotkanie na terenie Bojarowa, wspomnienie Oskragiełły, krótka opowieść o odrodzisku jarskim i ekscentryzmie naszego bohatera
15:00 Przejście do Teatru Stajnia: tu odbędą się warsztaty kulinarne oraz wykłady o nowych trendach wegetarianizmu i weganizmu w Polsce
20:00 Koncert kolektywu soundsystemowego (w składzie m.in. Boguś Selekta) w barze u Quby.

W czasie warsztatów kulinarnych, w Teatrze Stajnia będzie można nauczyć się zrobić pasty i naleśniki wegańskie, burgery, słodkie kulki energetyczne, oraz przyrządzić rośliny jadalne znad Świdra. Warsztaty poprowadzą niezawodne dziewczyny z Roots-Vege. By wziąć udział w warsztatach należy wcześniej zapisać się via e-mail: biuro@prohomini.pl, a liczba miejsc jest ograniczona!
Organizatorami imprezy są: Roots-Vege, Chodź nad Świder, Teatr Stajnia i fundacja PRO HOMINI. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków budżetowych Powiatu Otwockiego.