Festiwal Kryminału „Złoczyńcy w uzdrowisku”

Data: 30.11.2018 r., godz. 09.00    466
W dniach 23 – 25 listopada br. odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Kryminału „Złoczyńcy w uzdrowisku”, podczas którego pisarze kryminalni opowiadali o swojej pracy i twórczości.
Gospodarzem pierwszego dnia festiwalu została Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku. Tutaj odbyło się spotkanie z autorami opowiadań biorących udział w drugiej edycji Powiatowego Konkursu Literackiego „Złoczyńcy w uzdrowisku”. Autorzy otrzymali nagrody oraz wydanie książkowe swoich opowiadań z rąk Wicestarosty Otwockiego – Krzysztofa Kłóska, który pogratulował twórcom kunsztu pisarskiego i szerokiej wyobraźni. W bibliotece odbył się także wykład Piotra Liany na temat motywu trucizn, które pojawiają się w powieściach kryminalnych, a Adam Ubertowski opowiedział zgromadzonym o polskim Jamesie Bondzie i przeprowadził grę kryminalną.

Drugi dzień festiwalu, w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury im. M. E. Andriollego w Otwocku, rozpoczął się od wykładu znawcy Otwocka, p.o. dyrektora Otwockiego Centrum Kultury – Sebastiana Rakowskiego, który opowiedział o kryminalnej przeszłości Otwocka. Przedstawił najczęstsze zbrodnie, które w okresie przedwojennym zdarzały się w Otwocku oraz przeczytał wycinki artykułów z prasy z tamtego okresu. Następnie swój wykład przedstawiło Koło Naukowe Psychologii Sądowej i Policyjnej „Paragraf” z Katowic, które jednocześnie zostało współorganizatorem Festiwalu. Najważniejszym punktem wieczoru były spotkania z pisarzami powieści kryminalnych – Krzysztofem Beśką (autorem powieści: Konsul, Trzeci brzeg Styksu, Pozdrowienia z Londynu i Dolina popiołów. ), Marcinem Świetlickim (autorem powieści: Dwanaście, Jedenaście oraz wielu tomików wierszy) oraz Katarzyną Puzyńską (autorką powieści: Policjanci. Ulica, Czarne Narcyzy, Nora). Kulminacją drugiego dnia festiwalu był koncert zespołu Świetliki w Klubie Smok w Otwocku, który po raz pierwszy występował przed otwocką publiczność. Ten punkt festiwalu niewątpliwie przyciągnął największe grono publiczności.

Ostatni dzień upłynął pod znakiem spotkań autorskich. W niedzielę swoje wykłady wygłosili – Adam Węgłowski, który opowiadał o Kubie Rozpruwaczu, Dariusz Zdziebko, który przedstawił realne zagrożenia, jakie niesie za sobą współczesny terroryzm oraz Mariusz Czubaj – autor powieści R.I.P., Martwe popołudnie, Dziewczyna z zapalniczką. Ostatni swój wykład wygłosiły również studentki z Koła Naukowego Psychologii Sądowej i Policyjnej „Paragraf”.