Europejskie Dni Dziedzictwa 2021

Data: 15.09.2021 r., godz. 10.20    233
Już w najbliższy weekend odbędzie się 29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Powiat Otwocki we współpracy z Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim w ramach tegorocznych obchodów przygotowują liczne atrakcje dla mieszkańców i turystów.
„Szlakiem dworów powiatu otwockiego i okolic II”

Wszyscy chętni podczas tegorocznych EDD, przez 2 dni będą mogli zobaczyć kilka siedzib ziemiańskich, jak również odwiedzić Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim.

W sobotę o godzinie 17.30 w pałacu odbędzie się debata o tradycjach ziemiańskich pt. „Spotkania rodzinne, jakie pozostały w naszej pamięci”. Prelegenci: Piotr Łoś, Anna Mieszczanek i Paweł Ajdacki opiszą atmosferę i okoliczności tych spotkań, ale też poprzez te fakty pomogą nam poznać tak istotne w cyklu zapamiętywania, smaki i zapachy przeszłości. Bo takie jest właśnie hasło główne obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w 2021 roku „Smaki dziedzictwa”.

W niedzielę zaś o godzinie 14.00, o tradycjach sadowniczych na terenie ziemi otwockiej, zarówno historii, pionierskich działaniach w Otwocku Wielkim w latach 80. XIX wieku, jak i współczesnej odnowie upraw, opowie Paweł Ajdacki, Paweł Szwedo i Jakub Mioduszewski.

Ponadto goście będą mogli zasmakować potraw urzeckich, a także wysłuchać recitalu w wykonaniu uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej w Otwocku. Zapraszamy do uczestnictwa!


SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM:

sobota, 18 września
15.30 Dwór Turobojskich i Organistówka (Muzeum Parafialne Ziemi Trojanowskiej) w Korytnicy, oprowadzi Beata Różowicz
16.00 Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim
16.00 Po zespole pałacowo-parkowym oprowadzi Lidia Sitek
17.30 Debata o tradycjach ziemiańskich, pt. Spotkania rodzinne pozostałe w naszej pamięci”, poprowadzi Piotr Łoś z Anną Mieszczanek i Pawłem Ajdackim

niedziela, 19 września
11.00 Dwór Potockich w Łucznicy, oprowadzi Michał Górski
12.30 Dwór Chrzanowskich w Zamajdanie – Olszynach, oprowadzi Elżbieta Carton de Wiart
14.00 Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim
14.00 O zapomnianej historii i współczesnym sadownictwie w regionie, debatę poprowadzi Paweł Ajdacki z Pawłem Szwedo i Jakubem Mioduszewskim
15.00 Degustacja potraw urzeckich Sołectwo Otwock Wielki
15.00 Po zespole pałacowo-parkowym oprowadzi Lidia Sitek
15.00 Recital I Prywatnej Szkoły Muzycznej w Otwocku

Wstęp wolny, dojazd we własnym zakresie.


OPIS OBIEKTÓW I LOKALIZACJA

Korytnica
Dwór murowany w stylu klasycystycznym wzniesiony dla Józefa Longina Obrąpalskiego w 1868 roku w Korytnicy. Wokół dworu zachował się park krajobrazowy z aleją dojazdową. Obecnie dwór jest własnością prywatną.
Adres: Korytnica 81, 08 – 455 Trojanów

Parafialne Muzeum Ziemi Trojanowskiej mieści się w odrestaurowanym budynku organistówki w parafii św. Bartłomieja w Korytnicy. Muzeum przechowuje nie tylko pamiątki związane z powstaniem i działalnością parafii, ale także informacje o kulturze dworskiej i ludowej terenu.
Adres: Korytnica 1, 08-455 Korytnica

Łucznica
Dwór myśliwski murowany wzniesiony w 1840 roku przez Potockich w Łucznicy dla służby leśnej klucza osieckiego. Wokół dworu zabudowania gospodarcze i niewielki park z aleją akacjową. Zespołem opiekuje się Stowarzyszenie Akademia Łucznica prowadzące od wielu lat znakomite kursy rzemiosła artystycznego.
Adres: Łucznica 12, 08-440 Łucznica

Zamajdan-Olszyny
Dwór murowany wzniesiony dla Leona Chrzanowskiego w końcu XIX wieku w Zamajdanie-Olszynach, gmina Wiązowna („Na Kośnym”). Wokół dworu zachował się park krajobrazowy z aleją dojazdową. Obecnie dwór jest własnością prywatną.
Adres: ul. Gen. Grota-Roweckiego 54, 05-462 Wiązowna

Otwock Wielki
Pałac Bielińskich wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku przez Kazimierza Ludwika Bielińskiego w Otwocku Wielkim (d. Starym). Pałac na wyspie otoczonej jez. Rokola otoczony parkiem krajobrazowym, dawniej geometrycznym. Zespołem opiekuje się Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie prowadzi oddział Muzeum Wnętrz, prezentujące zbiory XVIII wiecznego rzemiosła artystycznego.
Adres: ul. Zamkowa 49, 05-480 Otwock Wielki