Uroczystość ku czci gen. Juliana Filipowicza

Data: 15.09.2021 r., godz. 13.00    191
W poniedziałek, 13 września w Otwocku odbyła się uroczystość ku czci gen. dywizji Juliana Filipowicza – Bohatera Polskiego Września. W uroczystości wziął udział Paweł Zawada Wicestarosta Otwocki.
Uroczystość ku czci Generała Filipowicza, która odbyła się w 126. rocznicę jego urodzin rozpoczęła msza święta w kościele bł. ks. I. Kłopotowskiego w Otwocku, której przewodniczył ks. Cezary Krawczyński.

Po mszy z udziałem pocztów sztandarowych odbył się przemarsz uczestników uroczystości na cmentarz parafialny w Otwocku, gdzie miała miejsce ceremonia przy pomniku śp. gen bryg. Juliana Filipowicza w Kwaterze Wojennej Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r.

„Stoimy dziś pośród otwockich mogił, aby upamiętnić jedną z najwybitniejszych postaci, która związana była z tą ziemią. (…) Generał Julian Filipowicz był usposobieniem polskiego patriotyzmu. Zawsze gotowy do walki i poświęcenia, wierny swojej przysiędze, kochający ojczyznę. Otwock może być dumny, że to właśnie tu Generał spędził ostatnie lata swojego życia.” – podkreślił w swym przemówieniu Paweł Zawada Wicestarosta Otwocki. Następnie głos zabrali: Paweł Walo Wiceprezydent Miasta Otwocka oraz pułkownik Kazimierz Skrzesiński, autor książki „Wołyńska Brygada Kawalerii. Żelazna Brygada”, którzy w swych przemówieniach docenili liczny udział młodzieży w uroczystości oraz przybliżyli postać Generała.

Głos zabrała także Joanna Filipowicz – przedstawiciel rodziny Generała Filipowicza, która podziękowała za udział wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia, zaś uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. gen. Juliana Filipowicza w Otwocku przygotowali okolicznościowy występ artystyczny. 

Na zakończenie uroczystości ks. Cezary Krawczyński odmówił modlitwę za poległych.