W hołdzie leśnikom

Data: 20.09.2022 r., godz. 08.10    1020
W hołdzie leśnikom i ich rodzinom pomordowanym na wschodzie, w poniedziałek 19 września na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie odbyła się patriotyczna uroczystość.
Na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie w 2010 roku powstał pomnik „Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1948". Monument składa się z drewnianego krzyża oraz głazu z wizerunkiem Matki Boskiej, pod którym złożono urnę z ziemią cmentarzy Katynia, Ostaszkowa, Kozielska, Starobielska i Syberii. Na rozległej polanie - tuż obok pomnika – posadzone zostały dęby, przy których znajdują się tabliczki z nazwiskami 100 zamordowanych. Są one symbolem pamięci męczeńskiej śmierci leśników, ale także symbolem ich odważnego, patriotycznego życia.

W poniedziałek, 19 września kombatanci II Wojny Światowej, służby mundurowe, samorządowcy, reprezentanci lokalnej społeczności, leśnicy, przedstawiciele szkół wspólnie uczcili pamięć leśników, którzy walcząc w obronie Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę - cenę życia. Uroczystość rozpoczęła Msza święta w intencji tysięcy pomordowanych na Wschodzie, a tuż po niej poszczególne delegacje złożyły kwiaty w miejscu pamięci. W imieniu władz powiatu otwockiego kwiaty złożyli: Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Otwockiego Roman Srebnicki.