Karty wędkarskie

Liczba odwiedzających: 8404

WYDAWANIE KARTY WĘDKARSKIEJ



Aby uzyskać kartę wędkarską należy przyswoić przepisy ustawy o rybactwie śródlądowym oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie oraz zdać egzamin ze znajomości ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną PZW.

Organizacją społeczną uprawnioną do przeprowadzania egzaminów w zakresie ochrony i połowu ryb w celu uzyskania karty wędkarskiej jest organizacja, która na terenie powiatu w dniu 1 stycznia każdego roku liczy co najmniej 200 pełnoletnich członków, oraz której statutowe władze poinformowały starostę, właściwego ze względu na miejsce przeprowadzanego egzaminu, o terminie i regulaminie prowadzonego postępowania egzaminacyjnego oraz składzie komisji egzaminacyjnej.

Kartę wędkarską wydaje właściwy względem zamieszkania starosta. Do wniosku o wydanie karty wędkarskiej (dostępnego tutaj) należy dołączyć zaświadczenie o zdanym egzaminie, aktualne zdjęcie legitymacyjne oraz opłatę w wysokości 10 zł (kwitariusz przychodowy).







Egzamin ten może być składany tylko i wyłącznie przed komisją egzaminacyjną działającą na terenie powiatu otwockiego.


Komisje egzaminacyjne w naszym powiecie działają przy Kołach:



1. Okręg Mazowiecki:

Koło PZW nr 16 w Otwocku, ul. Wawerska 8, 05-400 Otwock


  • wtorek, czwartek godz. 17.00 – 19.00


          tel. 513 838 984


  • skład komisji: Mateusz Dudek - przewodniczący, Magdalena Wyżga-Rypina - członek, Grzegorz Kasprowicz - członek


Koło PZW nr 25 w Karczewie, Centrum Kultury, ul. Widok 2, 05-480 Karczew


  • styczeń - maj poniedziałki, czerwiec - październik I i II poniedziałek m-ca, tel. 512 121 031



  • skład komisji: Bogdan Trzepałka - przewodniczący, Marek Trzaskowski - członek, Paweł Łapot - członek


 

Koło PZW nr 26 w Józefowie, ul. Słoneczna 15, 05-410 Józefów



  • wtorek godz. 16.00 – 18.00, tel. 603 793 933



  • skład komisji: Bogdan Szpinalski - przewodniczący, Jacek Zubowski - członek, Bartosz Szumidło - członek


 


Koło PZW nr 96 w Celestynowie, ul. Regucka 3, 05-430 Celestynów



  •  po uzgodnieniu telefonicznym, tel. 509 326 810



  • skład komisji: Łukasz Całka - przewodniczący, Tadeusz Danielczuk - członek, Jacek Grundkowski - członek, Zdzisław Rękawek - członek, Mirosław Kołakowski - członek, Marek Przybysz - członek



2. Okręg Siedlecki:



  • Koło PZW Nr 16 Sobienie-Jeziory 


          po uzgodnieniu telefonicznym. tel. 665 800 516


          skład komisji: Tomasz Bieńko



Uwaga !



Karta wędkarska jest dokumentem wydawanym dożywotnio osobom dorosłym i młodzieży od lat 14. Zaświadczenie egzaminacyjne jest ważne przez okres 1 roku od daty wydania.



WYMIANA KARTY WĘDKARSKIEJ




Karty wędkarskie wydane w latach 1988 – 1998 zachowują ważność do dnia 31 grudnia 1998 r. Osoby, które nie wymieniły karty do tego czasu muszą ponownie przystąpić do egzaminu ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną znajdującą się na terenie powiatu właściwego dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o wydanie karty wędkarskiej.







WYDAWANIE KARTY ŁOWIECTWA PODWODNEGO




Organem właściwym do wydania karty łowiectwa podwodnego jest starosta. Do wniosku o wydanie karty łowiectwa podwodnego należy dołączyć zaświadczenie o zdanym egzaminie, aktualne zdjęcie legitymacyjne oraz opłatę w wysokości 10 zł.



 




Organizacją społeczną uprawnioną do przeprowadzania egzaminów w zakresie ochrony i połowu ryb w celu uzyskania karty łowiectwa podwodnego jest organizacja, która na terenie kraju w dniu 1 stycznia każdego roku liczy co najmniej 200 pełnoletnich członków, oraz której statutowe władze poinformowały starostę, właściwego ze względu na miejsce przeprowadzanego egzaminu, o terminie i regulaminie prowadzonego postępowania egzaminacyjnego oraz składzie komisji egzaminacyjnej.

Na terenie Powiatu Otwockiego brak jest organizacji społecznej uprawnionej do przeprowadzania egzaminów z zakresu ochrony i połowu ryb w celu uzyskania karty łowiectwa podwodnego. Najbliżej działającą organizacją jest Komisja Działalności Podwodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie, ul. Senatorska 11 (cmas.pl), które powołało jedną komisję egzaminacyjną. Z uwagi na stosunkowo niewielką liczbę rocznie szkolonych osób, egzaminy przeprowadzane przez tę komisję odbywają się nieregularnie, w terminach uzgodnionych z zainteresowanymi.